Foredrag som start på generalforsamlingen i Nordre Rønners Venner

Forfatteren til bogen ”Danmarks fyrtårne og fyrskibe” Ove Hermansen indleder vores aften med at fortælle og vise billeder fra et stykke Danmarkshistorie, som vi med interesse for Nordre Rønner, forhåbentlig kan have stor fornøjelse af.

Ove Hermansen, der i øvrigt er inkarneret landkrabbe, har selv besøgt næsten samtlige danske fyr dog ikke fyret på Nordre Rønner. Hermansen var først flyveleder i 30 år i Københavns Lufthavn, blev derefter forfatter og oversætter. Han er desuden en alsidig bidragyder til Den store danske Encyklopædi samt en flittigt benyttet foredragsholder.

bog Læsø Trindel

Så glæd dig til en spændende og lærerig aften!

E.-mail adresser på foreningens medlemmer.

Nu er tiden vist inde til, at også Nordre Rønners Venner skal gøre brug af muligheden for, at kunne kommunikerer med foreningens medlemmer via e.-mail. Nyheder kan hurtigt og omkostningsfrit sendes til alle de medlemmer, der har lyst til at være med. Vi håber, at rigtig mange vil gøre brug af denne mulighed.

Derfor, – send en mail til formandens mailadresse, som er: cjjunge@mail.dk

hvor du oplyser navn, adresse og tlf. nummer. Så kan vi lave en opdateret medlemsliste.

Med venlig hilsen – Bestyrelsen i NRV

 

 

Dette indlæg blev udgivet i Generalforsamling. Bogmærk permalinket.